Pielęgniarska opieka długoterminowa
Jakie warunki musi spełniać pacjent, aby zakwalifikować się do świadczeń pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej refundowanej z NFZ?
Pielęgniarska opieka długoterminowa jest to opieka nad przewlekle chorymi przebywającymi w domu, którzy nie wymagają hospitalizacji w oddziałach lecznictwa stacjonarnego, a ze względu na istniejące problemy zdrowotne wymagają systematycznej, intensywnej opieki pielęgniarskiej udzielanej w warunkach domowych i realizowanej we współpracy z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego zadeklarowany jest świadczeniobiorca.
Celem pielęgniarskiej opieki długoterminowej jest:
- zapewnienie chorym świadczeń pielęgniarskich w warunkach domowych,
- przygotowanie chorego i jego rodziny do samoopieki i samopielęgnacji, w tym kształtowanie umiejętności w zakresie radzenia sobie z niepełnosprawnością.
Do zadań pielęgniarki opieki długoterminowej należy:
- realizacja świadczeń pielęgnacyjnych zgodnie z procesem pielęgnowania,
- pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w środowisku domowym,
- edukacja zdrowotna osób obiętych opieką oraz członków ich rodzin,
- pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, niezbędnego do właściwej pielęgnacji i rehablitacji chorego w domu.
Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej mogą być zakwalifikowani pacjenci przewlekle chorzy, niezdolni do samoopieki, którzy w ocenie zmodyfikowaną skalą Barthel, uzyskali od 0 do 40 punktów.
Przy zabezpieczeniu środków niezbędnych do realizacji „Indywidualnego planu opieki” czyli świadczeń pielęgniarskich domowych obowiązują następujące zasady:
- środki higieny osobistej - zapewnia świadczeniobiorca, rodzina świadczeniobiorcy lub jego opiekun,
- leki, środki farmakologiczne (w tym specjalistyczne opatrunki do leczenia odleżyn), środki higieniczne i opatrunkowe, środki ortopedyczne i pomocnicze oraz sprzęty medyczne niezbędne do wykonywania czynności higieniczno-pielęgnacyjnych przez pielęgniarkę powinny być zapewnione przez świadczeniobiorcę, rodzinę świadczeniobiorcy lub jego opiekuna.